reklama

Alternatívne operačné systémy

Článok, ktorý tu uverejňujem je skôr technickým zamyslením sa alebo aj oboznamením sa s históriou systémov. Uvediem v skratke informácie o GNU/Linuxe, vysvetlím čo je distribúcia Linuxu, ďalej ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Článok, ktorý tu uverejňujem je skôr technickým zamyslením sa alebo ajoboznamením sa s históriou systémov. Uvediem v skratke informácie oGNU/Linuxe, vysvetlím čo je distribúcia Linuxu, ďalej zmienka o systémektorý sa už vyvíja cez 10 rokov z nazvom ReactOS ("free windowscompatible"), operačný systém Minix3 a tiež niečo o švedskom SyllableOS.

Najznámejším voľným operačným systémom v dnešnej dobe - teda zástancomOpen Source je systém GNU/Linux. Vytvoril ho fínsky študent IT Linus Torvalds, ktorý nebol celkom spokojný zo systémom Minix, naktorom prebiehala výuka. Bol si vedomy kvalít Minixu a preto vytvorilklon, ktorý dal na vtedajšiu sieť - dneska by sme to mohli nazvaťinternet. Zo svojim povestným citátom: "nie je to nič ťažké - je to lenoperačný systém" odštartoval dlhú cestu, ktorá zmenila doterajšievnímanie softvéru. A prečo? Pretože Linux bol vypustený ako voľnešíriteľný - v tej dobe ešte málo známy pojem ale pritom ľahkopochopiteľný - teda voľnosť šírenia, modifikácie a stále free čozaručuje GNU licencia. Bolo to len jadro. Netrvalo dlho a ľudia siLinux stiahli skompilovali a niektory distribuovali vlastné verzieobalené roznym voľným softvérom, zväčša pod GNU licenciou a pretozačali vznikať balíky linuxu, dnes nazývane distribuciami. Odtialpochádza slovná skratka GNU+Linux teda GNU/Linux. Jednou z najstaršíchdistribúcii, ktorá ešte existuje je Slackware Linux. Ďalšou tušímuvoľnenou v roku 1993 bol Debian, ktorý je asi najlepším serverovým OSa tiaž dnes dostupným na 21 CD médiach pre 11 rôznych architektúr. PriDebiane sa ešte zastavím a spomeniem slepú uličku vývoja, ktorým jeHurd.

Anglické slovo freedom znamená voľnosť. Voľným je aj ReactOS operačnýsystém, ktorý sa snaží vytvoriť kompatibilný systém s Windows NTprináša nozaj voľnosť, ktorá v tomto systéme chýba. Jedná sa o systémktorý je momentálne v alfa štád ua teda nie je vhodný na bežnénasadenie. Už teraz je dostupný na CD ako Live a Install .


Ak máte radi voľne šíriteľný softvér a hľadáte niečo nové tak možno vászaujme Haiku R1 operačný systém. Haiku nie je Linux a nie je aniUnix - je to voľne šíriteľný systém, ktorého cieľom je vytvoriť freeverziu populárneho multimedialneho, žiaľ dnes už nevyvijajúceho saoperačného systému BeOS R5. BeOS mal množstvo priaznivcou, ba bollegendou - všetci ho poznajú podľa jendoduchej grafiky a žltých okien.Ovšem BeOS má aj iné kvality a to plne grafický systém, spustenieza pás sekúnd, či mikrokernelové jadro, vďaka čomu ste mohlireštartovať zvuk či nastavenia bez restartu PC. BeOS ma pokračovateľa vpodobe Zeta OS, ovšem tá je dosť drahá a preto free alternatívou jeteda Haiku. Názov Haiku je v japončine krátka niekoľko slabiková báseňs témou prírody - hlavnou inšpiráciou boli práve hlášky Haiku, ktorévypisoval internetový browser NetPositive keď nenašiel webstránku. Bližšie informácie na našich stránkach.

Ďalším operačným systémom - tentokrát s Fínska, o ktrom vás chcemoboznámiť je Minix, ktorý je tiež Open Source, Unix-like operačnýsystém. Vytvoril ho vysokoľkolský učiteľ Andrew Tanenbaum pre výukuzákladov Unix-u pre svojich študentov. Minix bol inšpiráciou prefinského študenta Linusa Torvaldsa ktorý podľa neho vytvoril operačnýsystém Linux . Zdrojové kódy Minixu boli uverejnené v knihe: "OperatingSystems: Design and Implementation" od Andrew Tanenbaum, ktorá sazaraduje medzi klasickú technickú literatúru. Linux a Minix sú voľné ak tomu aj unixové operačné systémy, ale su veľmi rozdielne. Veľkouprednosťou Minix-u je to že je postavený na mikrojádre, narozdiel odLinuxu, ktorý je Monolit. Rozdiel je teda v tom, že v minixe je maléjadro a nad nim bežia tzv. servery (napr. File Server, VirtualFilesystem Server) oproti Linuxu ktory to ma všetko nedelitelne v jadre"na pevno". Výhoda? Ak spadne v Minixe server napr. Filesystem tenstaci len restartovat a všetko beží ďalej ale Linux padne a vypíše"Kernel Panic" a môžete reštartovať celé PC. V roku 2005 bol Minixvypustený pod BSD licenciou ako Minix3.


Na severe ešte ostaneme a pozrieme sa na Nórsky operačný systém snázvom Syllable OS. Jedná sa o voľne licencovaný pod GNU licenciouoperačný systém. Hlavným cieľom je udržať pokračovanie systému AtheOS,z ktorého Syllable vychádza. Aktuálna verzia 0.6.2 prináša vynovenývzhľad (fonty, ikonky a nové pozadia). Taktiež sa pracuje naviacjazyčnej podpore. Najväčšou výhodou Syllable je podporamultiprocesingu a podpora NTFS filesystému. V tomto operačnom systémesa dá už normálne pracovať aj keď stabilita nieje na tom najlepšie.

Sú aj iné operačné systémy ako Vysopsys, SkyOS ale tie nezaznamenali ažtaký "ošiaľ" a sú zväčša neznáme. Sem tam sa pritrafí že príde nejakýale to väčšinou nestojí za veľa, pretože maju malo driverov a nie jepreň dostatok softvéru.


A aby to nebolo také suché pridávam aj zopár obrázkov a odkazov odkiaľ si môžete tieto systémy stiahnúť.


Linux:
www.kernel.org

Minix:
www.minix3.org

React Operating System:
www.reactos.org

Syllable:
www.syllable.org


Lukas Veselovsky

Lukas Veselovsky

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mam 26 rokov. Som slobodny. Zaujimam sa technologie s toho hlavne o volny softver a operacne systemy. Mojim konickom je systemove programovanie, najradsej v C/C++ atd. Zoznam autorových rubrík:  Voľný softvérViera v Boha a nadprirodzena

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu